Model ve Çizimler

Bilgiyle kullanışlı bakış

Model hakları
Çizim ve model hakları, çizimleri ve modelleri korumak üzere tasarlanmıştır. Bu tür haklar, telif hakkı ve patentlerden daha az bilinir. Sahtecilik ve taklide karşı etkili bir silahtır.

Çizimler veya modeller
Bir çizim veya model, bir tüketici maddesinin yeni görünümüdür. Bu görünüm, ürünün rengi, biçimi veya materyalleri gibi unsurlarla belirlenir. Çizim hakkı, iki boyutlu modeli veya tekstil, duvar kâğıdı ya da döşemeler gibi çizim ögelerini korur. Model hakları, üç boyutlu objeleri korur.

Tescil
Modelinizi tescil ettirmeniz, ihlallere karşı önlemler almanızı mümkün kılar. Yeniyse ve ayrı bir karakteri varsa, bir modeli koruyabilirsiniz.

Avantajları
Çizim ve model hakları, bir ürünün görünümünü veya bir ürünün bir bölümünü korur. Eğer model veya bir üçüncü taraf kamunun gözünde sizinkilerden ayırt edilemiyorsa, bu hakkın ihlal edildiği söylenir.

Şartlar
Ürününüzün yeni olması ve ayrı bir karakteri olması şartıyla, ürününüz koruma için uygundur. Ürününüzün biçimini bir model olarak tescil ettirdiyseniz, üçüncü tarafların aynı veya çok benzer bir model yapmasını, sunmasını veya ticaretini yapmasını yasaklayabilirsiniz.

Hemen tescil ettirin!
Üründen ticari olarak yararlanmaya veya piyasaya sunmaya başlamadan önce modelinizi tescil ettirmeniz tavsiye edilir. Birçok ülkede model hakları ancak model daha önce dünyanın hiçbir yerinde kamuya sunulmamışsa elde edilebilir. Modelinizi dünyaya sunmadan önce tescil ettirin ve koruyun!

Uluslararası
Uluslararası modeller Dünya Fikrî Mülkiyet Kuruluşu (WIPO) aracılığıyla emanet edilir. Tüm üye ülkelerde koruma için başvurabilirsiniz, ancak bu ülkelerden bazılarını da tercih edebilirsiniz.

Her şey korunmaz
Teknik bir sonuç elde etmesi gereken objeler çizim veya model hakları kapsamında yer almaz. Bu objeler genellikle buluş olarak kabul edilir, bunun için buluşu yapan, patent başvurusunda bulunabilir. Korunamayacak olan spiral biçimli bir tirbuşon örnekler arasında yer alır: bu, mantarı şişeden çekmek için gereklidir.

İstisnalar
Ürünlerin belirli dış görünümleri, çizim ve model hakları kapsamında korumadan hariç tutulur. Örnek vermek gerekirse:

  • Yalnızca teknik işlevi ile söylenen bir icadın dış görünümü. Örneğin, bir elektrikli tıraş bıçağının tutma yerindeki çizgiler ve modeller çizim ve model olarak korunabilir. Ancak bu koruma, bıçakların biçimi ve yerleştirilme açıları için mevcut değildir; bıçaklar ürünün teknik bir işlevini yerine getirir: hassas tıraş sonucu. Bununla birlikte, tıraş bıçağının bu bölümü bir patentin konusudur.
  • Ürünün normal kullanımı sırasında görünmeyen parçalarının dış özellikleri, örneğin bir ürünün veya mekanizmanın iç işleyişlerindeki vidaların veya cıvataların görünümü.
  • Kamu düzenini veya ahlakımı ihlal eden bir çizim veya model, örneğin gamalı haç.