Alan adlarını tescil edin

Alan adları

Bir alan adı, bir internet adresi olarak da bilinir. Teknik olarak, bir alan adı, sayılardan oluşan bir bilgisayar adresini (IP adresi) ifade eder. Bir IP adresi bir ad ile bağlantılıdır çünkü sayılara kıyasla bunu hatırlaması daha kolaydır. Sistem, adların telefon numaralarına bağlantılı olduğu bir telefon rehberiyle karşılaştırılabilir; internet kullanıcısı ilgili siteyi kolaylıkla bulabilir. Bir alan adı, bir ticaret adının, markanın ve adresin tüm özellikleriyle birlikte internet üzerinde ayırt edici bir işlev olarak tanımlanabilir.

Algılama

Bir girişimci olarak fark edilebilir ve kolay bulunabilir olmak istersiniz. İnternetin kullanımı artmaya devam etmektedir; bir web sitesi, şirketinizi tanıtmanın ve profilini çıkarmanın ideal yoludur. Web sitesi adresiniz, alan adıdır. Tıpkı bir ticaret adı gibi, alan adı bir tanıtıcı görevi görür: seçilen ad, web sitesini fark edilebilir kılar ve diğer sitelerden ayırır.

Kaydolun

Bir şirket web sitesini ancak alan adı tescil edildikten sonra başlatabilir ve çevrim içi olarak kullanabilir. Dolayısıyla, alan adınızı kaydetmelisiniz.

Uluslararası

Kendi ülkeniz dışında da iş yapmayı planlıyor musunuz? Eğer öyleyse, uluslararası bir alan adını tescil etmeniz gerekir. İş yapmayı planladığınız ülkenin uzantısını seçebilirsiniz, örneğin .be veya .de. Daha geniş bir kitleye hitap etmek için, .com veya .eu gibi daha geniş bir uluslararası alan adını tercih etmelisiniz. Uluslararası alan adınızı, ulusal alan adınızı tescil ettirdiğiniz web sitesi üzerinde tescil edebilirsiniz. Uluslararası alan adları genellikle ulusal alan adlarından daha yüksek maliyetlidir. Uluslararası bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, web siteniz bunu desteklemelidir. Başka kültürlerden insanların ilgi alanlarıyla eşleşen İngilizce metinler ve ürünler sunun.

Koruyun

Alan adları giderek daha önemli hâle gelmektedir. Modern, rekabetçi bir girişimci için etkili bir alan adına sahip bir web sitesi şarttır. Şu anda 162 milyondan fazla alan adı vardır ve bu sayı artmaya devam etmektedir. Web siteniz ve alan adınız üzerinde denetimi sürdürmek önemlidir: bu şekilde, potansiyel müşterilerin gerçekten sizin web sitenize gelmesini sağlayabilirsiniz. Alan adınız şirketinizin imajını sembolize eder: alan adınızı yetkisiz erişime karşı koruyun.

Üzülmektense Tedbirli Olmak İyidir

Bir ticaret markasının veya ticaret adının aksine, bir alan adı fikrî mülkiyet olarak kabul edilmez. Şirketinizin İnternet ve/veya alan adıyla neredeyse aynı olan bir İnternet ve/veya alan adıyla karşılaşmanız mümkündür. Çoğu internet kullanıcısı bir web sitesini ziyaret etmek için nadiren internet adresini kullanır; şirket adını veya ürünü aramak için Google kullanırlar. Eğer rakibinizin alan adı sizinkine çok benzerse, bu durum işletmeniz için çok zarar verici olabilir: potansiyel ziyaretçileri kaybedebilirsiniz. Yasal yollara başvurabilirsiniz, ancak yasal prosedürler pahalıdır ve her zaman sizin istediğiniz gibi sonuçlanmayabilir. Alan adlarının sayısı son yıllarda çok ciddi şekilde artmıştır: birçok girişimdi, önlemenin düzeltmekten daha iyi olduğunun farkındadır. Kendi alan adlarını korumak için, birden çok uzantılar satın alırlar.

DİKKAT

İyi bir alan adı, ticari başarınıza katkı sağlar. Alan adınızı dikkatli seçin! İyi bir alan adı genellikle kısadır ve konuyla ilgilidir, güçlüdür, kısa çizgiler içermez, şirketiniz hakkında bir şeyler söyler, yazması kolaydır ve güvenilir ve fark edilebilir bir uzantıya sahiptir. Başkalarının ticari marka haklarına zarar vermeyen yeni bir alan adı seçin. Bir adın tescilli olup olmadığını sunucu sağlayıcısının web sitesinde kontrol edebilirsiniz.

Gereklilikler

Alan adları bazı uluslararası standartları karşılamalıdır. Aşağıdaki kurallar önemlidir:

  • Alan adı harfler, sayılar ve/veya kısa çizgilerden oluşur.
  • Kısa çizgi, iki harf ve/veya sayılar arasında olmamalıdır.
  • Bir alan adı en az 2 ve en fazla 63 karakter içerir.
  • Alan adları kamu düzeniyle çatışmamalıdır.

Alan adında büyük harf, boşluk veya başka özel karakterler bulunamaz.